
Zapraszamy:
Poniedziałek 12:00-19:00
Wtorek 09:00-19:00
Środa 10:00-20:00
Czwartek 16:00-20:00
Piątek 16:00-20:00
Sobota 9:00-13:00
Badania wykonują:
Dr Tomasz SłomskiDr Inga Zastawna
Dr n. med. Jarosław Góra
Dr hab. n. med. Tomasz Mazurek
Dr hab. n. med. Jacek Kądziela
Dr Maria Referowska
Dr Małgorzata Żurawska
Dr n. med. Aleksandra Czepiel
Dr n. med. Radosław Piątkowski
Dr Julita Zalewska
Dr n. med. Anna Kaczyńska
Nadciśnienie tętnicze
Zdecydowanie najczęstsza choroba kardiologiczna spotykana w gabinecie lekarskim. Leczeniem zajmują się kardiolodzy, ale specjalistą który zajmuje się wyłącznie nadciśnieniem tętniczym to HIPERTESJOLOG. Choroba dotyczy pacjentów w każdym wieku, jednak najczęściej pojawia się około 40-50 roku życia. Dotyczy na równi mężczyzn jak i kobiet. Początkowo nie jest odczuwalna, często wykrywana przypadkowo w trakcie pomiaru ciśnienia wykonywanego „z ciekawości”. Wysokie skoki ciśnienia , którym towarzyszy silny ból głowy lub dyskomfort w klatce piersiowej to niepokojące objawy, które wymagają doraźnej pomocy lekarskiej w celu normalizacji ciśnienia i uniknięcia powikłań.
Objawy nadciśnienia tętniczego to najczęściej bóle głowy, uczucie rozpierania, czasami dławienia, nadmiernego zmęczenia. Jednak u większości pacjentów choroba rozwija się podstępnie, nie dając żadnych dolegliwości.
Pacjent z podejrzeniem nadciśnienia tętniczego wymaga zwykle diagnostyki i wdrożenia leczenia, co powinno odbyć się w gabinecie lekarskim. Narzędziem umożliwiającym postawianie rozpoznania jest badanie Holterowskiego ciśnienie krwi (Holter RR). Wybierając się do lekarza warto też we własnym zakresie wykonać kilkanaście pomiarów ciśnienia krwi o różnych porach dniach.
Badania jaki najczęściej są wykonywane w diagnostyce nadciśnienia to:
- badania krwi uwzględniające morfologię, jony, kreatyninę, TSH, lipidogram,
- badanie EKG,
- ECHO serca,
- Holter ciśnieniowy (Holter RR).
Leczenie nadciśnienia tętniczego
Po potwierdzeniu rozpoznania zwykle zlecana jest jedna z dwóch form leczenia nadciśnienia tętniczego. Pierwszą jest, postępowanie niefarmakologiczne, polegające na uprawianiu systematycznego wysiłku fizycznego, ograniczeniu soli oraz redukcja mas ciała. Druga forma, to uzupełnienie powyższego leczenia o farmakologię, składającą się zwykle z 2-3 preparatów.
Pacjent stosujący się do zaleceń zwykle w początkowym okresie terapii może czuć się gorzej niż przed podjęciem leczenia, normalizacji ciśnienia towarzyszą ospałość i niechęć do podejmowania jakichkolwiek działań. Okres ten mija jednak po kilku dniach lub tygodniach. Leczenie to wdrażane jest aby uniknąć późnych powikłań nadciśnienia, takich jak zawał serca, czy udar mózgu.