Spirometria Warszawa Powiśle

Zapraszamy dorosłych i dzieci
(od 15 roku życia)

Badania wykonuje:

Certyfikowany personel

Godziny przyjęć:

pon. - pią. 8:00-20:00
sob. 9:00-14:00

Spirometria Warszawa


https://cardioteam.pl/uploads/images/Spirometria-Warszawa-prywatnie.jpg

Spirometria wykonywana w Cardioteam Warszawa to badanie czynnościowe płuc, niezbędne do diagnozowania i kontrolowania leczenia chorób obturacyjnych, które powodują zwężenie dróg oddechowych i utrudniają oddychanie, m.in. astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), a także w ocenie efektów leczenia. Dokładamy wszelkich starań by spirometria została przeprowadzona szybko i sprawnie zarówno u dorosłych jak i małych pacjentów. Nasz personel posiada przeszkolenie oraz dziesiątki godzin doświadczenia w prowadzeniu badań z użyciem spirometru. Dbamy o uzyskanie miarodajnych wyników pomiaru. Wykonujemy również spirometrię z próbą rozkurczową.

SPIROMETRIA, WSKAZANIA DO BADANIA?

  • spadek formy i kondycji,
  • szybka męczliwość,
  • zaobserwowane objawy chorobowe,
  • przebyty przeszczep płuc,
  • badanie stanu płuc u pacjentów palących tytoń,
  • ocena wpływu szkodliwych czynników środowiskowych na płuca,
  • monitorowanie przebiegu i leczenia chorób układu oddechowego,
  • badania profilaktyczne u pacjentów o podwyższonym ryzyku np. przed planowaną operacją.


KTO POWINIEN SIĘ PRZEBADAĆ?
Spirometrię powinien robić raz na dwa lata każdy palacz papierosów powyżej 40. roku życia, niezależnie od tego, czy ma objawy choroby. Badanie zaleca się też osobom, które mają kaszel, duszność, łatwo się męczą, niezależnie od tego, czy są palaczami, czy nie. Wszystkie te objawy mogą bowiem świadczyć o rozwijające się w naszych płucach chorobie lub powikłaniach po przebytym zakażeniu np. COVID-19.

JAK DZIAŁA SPIROMETR?
Spirometria wykonywana jest przez dedykowane dla tego badania urządzenie pomiarowe zakończone ustnikiem. Pacjent wkłada ustnik to ust i oddycha przez niego podczas całego badania. Ustnik mierzy ilość, szybkość i siłę przepływu powietrza w różnych fazach oddychania. Urządzenie zbiera wyniki pomiarów i przedstawia je w formie danych ilościowych wskazując ewentualne odstępstwa od normy przewidzianej dla danego pacjenta, dokładnie tak jak np. podczas morfologii krwi. Spirometria to badanie nieinwazyjne i bezbolesne, to też nic nie stoi na przeszkodzie by każdy, niezależnie od wieku mógł z niego skorzystać.

JAK PRZEBIEGA BADANIE?
Pomiar wykonuje się metodą statyczną (podstawową) lub dynamiczną. Spirometria to badanie, które wymaga od nas kupienia i wysiłku. To też ważne jest by przeprowadzone zostało w idealnych warunkach. Zaleca się by pacjent siedział lub stał swobodnie, w pozycji wyprostowanej. Nie powinien krzyżować nóg lub przekręcać tułowia czy głowy. W ustach trzyma jednorazowy plastikowy ustnik, który ściśle obejmuje ustami. Na nosie ma zaciśnięty klips uniemożliwiający oddychanie przez nos. Ustnik jest podłączony giętkim przewodem do spirometru. Najczęściej wykonywana jest spirometria dynamiczna. Może być ona poprzedzona badaniem spokojnego oddechu, wtedy jest to spirometria statyczna. Spirometria statyczna pozwala na uzyskanie następujących danych: objętość oddechowa (TV), pojemność wdechowa (IC), zapasowa objętość wdechowa (IRV), zapasowa objętość wydechowa (ERV), pojemność życiowa (VC). Jeśli jednak chcemy uzyskać informację o przepływie objętości, z uwzględnieniem czasu konieczna jest spirometria dynamiczna. Badanie dynamiczne pozwala na określenie parametrów takich jak natężona pojemność życiowa (FVC), natężona objętość wydechowa pierwszosekundowa (FEV1), szczytowy przepływ wydechowy (PEF) czy czas trwania natężonego wydechu (FET). W ramach badania dynamicznego powoli nabiera się jak najwięcej powietrza, potem jak najmocniej i jak najdłużej je wydmuchuje. Spirometria dynamiczna może być przeprowadzana w różnych sekwencjach, w zależności od potrzeb. Czynność powtarza się kilkakrotnie w celu określenia powtarzalności wyników. Specjaliści podkreślają, że choć spirometria należy do niezwykle prostych, nie jest zwyczajnym oddychaniem przez rurkę i wymaga od pacjenta pewnego wysiłku oraz dokładnego wykonywania poleceń. Trzeba w odpowiednim momencie i we właściwy sposób nabierać i wydmuchiwać powietrze. Nasi specjaliści wykonujący badanie dbają o to by konieczne czynności egzekwować od pacjentów, mając na względzie uzyskanie jak najbardziej rzeczywistych wyników badania.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA?
Wskazane jest luźne ubranie, które umożliwi głębokie nabieranie powietrza. Przed badaniem zaleca się zdjąć pasek, gorset, wszystkie elementy ubrania, które mogą ograniczać ruchy klatki piersiowej. Spirometrii nie powinno się wykonywać bezpośrednio po wysiłku fizycznym. Zaleca się także by:

  • minimum na 2 godziny przed badaniem pacjent nie palił papierosów
  • minimum na 4 godziny przed badaniem pacjent nie pił alkoholu, herbaty, kawy
  • minimum na 2 godziny przed badaniem pacjent nie spożywał obfitych posiłków

MIEJSCE BADANIA:
Spirometria wykonywana jest w gabinecie specjalistycznym CardioTeam na ulicy Cichej 5 (Warszawa, Śródmieście).

JAK DOJECHAĆ?:
Metro Warszawa – stacja Centrum Nauki Kopernik Warszawa (ok 700m lekko pod górę) lub stacja Nowy Świat-Uniwersytet (ok 650m w dół). Autobus ZTM Warszawa nr 102, 105, 162 – przystanek Topiel (ok 200m).

CENA BADANIA:
Cena badania typu spirometria w Cardioteam Warszawa to ?????? zł, po zgłoszeniu online nasz sekretariat skonsultuje się telefonicznie w celu umówienia wizyty.

OPIS URZĄDZENIA
W Cardioteam Warszawa dysponujemy najnowszym urządzeniem firmy SCHILLER służący do przeprowadzania badań typu spirometria. Spirometr SpiroScout jest urządzeniem opartym o, wyróżniającą go na tle innych firm, pomiarów metodą ultradźwiękową. Dzięki niemu wykonana u nas spirometria spirometria ma bardzo mały margines błędu, odchylenie od dokładności pomiaru nie przekracza 1%! Spirometria z wykorzystaniem urządzenia SpiroScout pozwala symultanicznie uzyskać bardzo precyzyjny pomiar przepływu oraz gęstości gazów. To zaś przekłada się na dokładny wynik objętości i zmian gazowych w ramach jednego pomiaru. Aparat pozwala uzyskać wszelkie rodzaje parametrów wykorzystywanych we współczesnej medycynie dla diagnostyki płuc. Co również ważne, urządzenie pozwala na wykonanie badania typu spirometria przy niewielkiej współpracy ze strony pacjenta, stąd nawet małe dzieci mogą zostać łatwo zbadane.

Więcej informacji o urządzeniu: Broszura SpiroScout.pdf

Zlecenie: ZlecenieBadaniaSpirometrycznego.pdf